Xinxin Polska
w koszyku nic nie ma
 

o nas
oferta - sklep internetowy
magnesy neodymowe
magnesy płytkowe
magnesy walcowe
magnesy pierścieniowe
zabawki magnetyczne
magnetyzery
elektrownie wiatrowe
BLACK 300
BLACK 600
doświadczenie
ekologia i ekonomia
energia konwencjonalna
energia odnawialna
ekonomia energii
ekologia energii
koszty energii
produkcja energii
wiatr
historia wiatru
energia wiatru
lokalizajcja elektrowni
Polska
walory wiatrowe w Polsce
rozwój elektrowni w Polsce
inwestycje w Polsce
perspektywy rozwoju
technologia
schemat budowy elektrowni
areodynamika wirnika
generatory
łopaty wirnika
konstrukja wieży
skrzynia biegów
nietypowe rozwiązania
sposoby regulacji mocy
współpraca z siecią
kontakt
status zamówienia
 
 Konstrukcja wieży

Wieże dla większych turbin są wykonane w postaci stalowej rury, kratownicy, lub żelbetonowej rury. Rozwiązanie w postaci masztu, utrzymywanego w poziomie za pomocą lin, jest stosowane tylko w małych turbinach (służących na przykład do ładowania baterii akumulatorów).

Stalowa rura. Większość dużych elektrowni wiatrowych jest wykonana ze stalowymi wieżami, o przekroju 20-30 metrów kwadratowych, które są dostarczane w częściach na miejsce budowy. Wieże mają stożkowy kształt, ze średnicą rosnącą ku podstawie. Taki kształt zapewnia dużą wytrzymałość oraz oszczędność materiału. W fabryce wykonuje się poszczególne segmenty, które są składane w całość na miejscu montażu siłowni. Wieża o wysokości 50 m. waży ok. 40 ton.

Większość elektrowni wiatrowych posiada wieże o konstrukcji w postaci stalowych rur. Na rysunku po lewej stronie przedstawiono proces zwijania arkusza stalowej blachy, z której powstanie segment wieży; po prawej fragment wieży na miejscu montażu siłowni.

Kratownica. Wieże kratownicowe są budowane z zespawanych profili stalowych. Ich podstawową zaletą są koszty, ponieważ konstrukcja kratownicowa wymaga o połowę mniej materiału niż rurowa o podobnej sztywności. Wadą jest natomiast wygląd (chociaż może to być dyskusyjne). Właśnie ze względów estetycznych wieże kratownicowe prawie wyszły z użycia w większych elektrowniach.

Przykład turbin z wieżami o konstrukcji kratownicowej.

Maszt. Wiele małych elektrowni wiatrowych posiada wąski maszt, podparty stalowymi linami. Korzyścią takiego rozwiązania są niskie koszty i mały ciężar konstrukcji. Wadą jest większy zajmowany obszar (liny), co jest szczególnie niepożądane, kiedy elektrownia ma stać na terenach uprawnych. Kolejną wadą jest podatność na akty wandalizmu. Zaletą wież kratowych i masztowych, jest mniejszy cień aerodynamiczny.

Konstrukcja wieży w postaci masztu podtrzymywanego stalowymi linami.

Cena wieży stanowi około 20 procent całkowitej ceny elektrowni. Dla wieży o wysokości 50 metrów, dodatkowy koszt kolejnych 10 metrów będzie wynosił około 15 000 USD. Dlatego bardzo ważne, dla finalnego kosztu energii jest wybranie optymalnej konstrukcji. W związku z tym, że prędkość wiatru rośnie wraz z wysokością, korzystnie jest stosować wysokie wieże (szczególnie na obszarach o dużej szorstkości).

Każdy metr oznacza dodatkowe koszty, więc optymalna jej wysokość jest funkcją:

  • kosztu wieży na metr wysokości
  • zmiany prędkości wiatru w zależności od wysokości nad ziemią
  • ceny, za jaką właściciel elektrowni będzie sprzedawał energię

Wielu producentów dostarcza elektrownie, w których wysokość wieży jest równa średnicy wirnika. Takie rozwiązanie wielu ludzi uważa za najbardziej estetyczne i przyjemne dla oka.

elektrownie wiatrowe

© 2003 - 2019 by Xinxin Polska
2019-05-25 23:20:39